Запрацював закон України про основи національного спротиву

В Україні з 1 січня вступили в дію положення закону «Про основи національного спротиву», ухваленого торік. Закон передбачає можливість створювати добровольчі формування територіальних громад, яким дозволено використовувати власну мисливську зброю. Він визначає, зокрема, такі поняття, як «національний спротив» та «територіальна оборона». Зокрема, згідно з текстом, територіальна оборона «складається з військової, цивільної та військово-цивільної складових».

Що таке національний спротив?

Національний спротив – складова всеохоплюючої оборони України, що включає в себе комплекс заходів, які організовуються та здійснюються в мирний час і в особливий період в Україні з метою максимально широкого залучення громадян України до дій, спрямованих на забезпечення воєнної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності держави, стримування і відсіч агресії та завдання противнику неприйнятних втрат, з огляду на які він буде змушений припинити агресію проти України.

Іншими словами, національний спротив – це залучення усього населення до протидії агресору, а також підготовка громадян України до такої протидії. Національний спротив здійснюється по усій території України – населення має можливість долучитись до територіальної оборони, яка організовується в усіх областях, в усіх районах для захисту території країни. У випадку ж окупації або захоплення частини території агресором (противником), на такій території організовується рух опору із залученням якомога ширших верств населення, щоб примусити агресора відмовитись від своїх планів. Ці два елементи – територіальна оборона і рух опору, є складовими національного спротиву.

Що таке Рух Опору та які завдання він буде виконувати?

Рух опору – невід’ємна складова оборони України, яка є системою воєнних, інформаційних і спеціальних заходів, організація, планування, підготовка і підтримка яких здійснюється з метою відновлення державного суверенітету і територіальної цілісності під час відсічі збройної агресії проти України.

Завданнями руху опору є:

– формування осередків руху опору та набуття ними відповідних спроможностей;

– перешкоджання діям військ (сил) агресора (противника);

– участь у проведенні спеціальних (розвідувальних, інформаційно-психологічних тощо) операцій.

На базі чого будуть створюватись/розвиватись структури?

За організацію та виконання завдань територіальної оборони відповідатиме Командування Сил територіальної оборони, яке підпорядковуватиметься Головнокомандувачу Збройних Сил України. Це Командування буде створювати та розвивати структури територіальної оборони.

Бригади і батальйони територіальної оборони для виконання своїх завдань використовуватимуть інфраструктуру ЗС України. Вони також можуть використовувати інфраструктуру областей, районів і територіальних громад.

Штаби зон (районів) територіальної оборони створюються і розвиваються на базі обласних (районних) державних адміністрацій.

Добровольче формування територіальної оборони створюється і розвивається на базі відповідної територіальної громади.

Такі формування утворюватимуться з урахуванням ресурсних та людських можливостей відповідних територіальних громад. Загальна їх кількість та місця розташування визначатиметься Командуванням Сил територіальної оборони Збройних Сил України за участю відповідних сільських, селищних, міських рад та затверджуватиметься Головнокомандувачем Збройних Сил України, а їх діяльність здійснюватиметься під безпосереднім керівництвом і контролем командира відповідної бригади ТрО. До складу добровольчих формувань територіальних громад зараховуватимуться громадяни України, які відповідають вимогам, встановленим Положенням про добровольчі формування територіальних громад, пройшли медичний, професійний та психологічний відбір і підписали контракт добровольця територіальної оборони.