Друкувати


ДРУЖКІВСЬКА МІСЬКА РАДА

ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ

РІШЕННЯ

01.09.2021 м. Дружківка №1069
 
Про організацію роботи з земельних відносин та агропромислового комплексу в Дружківській міській територіальній громаді

Заслухавши інформацію начальника відділу земельних ресурсів виконавчого комітету Дружківської міської ради Сергія Петрусенка та начальника відділу економічного розвитку Марини Коротун про організацію роботи з земельних відносин та агропромислового комплексу в Дружківській міській територіальній громаді виконавчий комітет відмічає наступне.

У січні поточного року до Дружківки приєдналися селищні ради: Райська, Олексієво-Дружківська та сільські: Кіндратівська, Торська, Софіївська та Миколайпільська. Загальна площа земель територіальної громади збільшилась з 4 до 29 тисяч гектарів. За допомогою даних Публічної кадастрової карти відділом земельних ресурсів було розроблено графічну схему Дружківської міської територіальної громади, яка наразі використовується у роботі багатьма відділами та  структурними підрозділами.

За результатами  роботи комісій з реорганізації, створених рішенням Дружківської міської ради від 16.12.202 №8/1-5 були виявлені земельні ділянки комунальної власності, які потребують перереєстрації  відповідно до Закону України від 01.07.2004 №1952-ІУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Задля можливості подальшого розпорядження, здійснено реєстрацію права комунальної власності за Дружківською міською радою на 22 земельні ділянки загальною площею 12,4159 га.

Відділом земельних ресурсів виконавчого комітету здійснено інвентаризацію та систематизацію договорів оренди земельних ділянок, укладених сільськими та селищними радами, за результатом якої, своєчасно (тобто до 1 лютого), до податкових органів надано перелік орендарів, з якими укладено договори оренди землі комунальної власності станом на 01.01.2021. Так, Олексієво-Дружківською селищною радою укладено договори оренди землі на 55 земельних ділянок загальною площею 21,84 га, Райською селищною радою на 7 земельних ділянок площею 16,4 га, Кіндратівською сільською радою на 24 ділянки  площею 70,86 га, Миколайпільською сільською радою на 5  ділянок площею 16,31 га, Торською сільською радою на 5 ділянок площею 2,7 га, Софіївською сільською радою 2 ділянки площею 0,24 га.

Аналіз прийнятих рішень сільських рад з питань оренди землі та інформації щодо укладених договорів виявив факти ухилення землекористувачів від укладання та державної реєстрації договорів оренди. Внаслідок проведених заходів було укладено та зареєстровано 27 договорів оренди землі що забезпечить надходження до бюджету у сумі близько 195 тисяч гривень на рік, а саме:

селище Олексієво-Дружківка -18 договорів на площу 2,8 га на суму 85,7 тис. грн на рік;

село Кіндратівка -7 на площу 41,94 на суму 78,4 тис. грн на рік;

стосовно земель міста Дружківка станом на 01.08.2021 укладено та оформлено право користування 2 новими земельними ділянками площею 0,1143 га, додаткові надходження до бюджету становлять 31 тис. грн. Ще на одну ділянку площею 1,4376 га з річною сумою 152 тис грн триває процедура  укладання.

Відповідно до Закону України від 17.12.2011 №3038-УІ «Про регулювання містобудівної діяльності» відведення земельних ділянок в межах населеного пункту можливе лише за наявності плану зонування території або детального плану території, за межами населеного пункту – детального плану території. Відсутність містобудівної документації на територію населених пунктів, що приєдналися до Дружківки, унеможливлює визначення відповідності місця розташування земельної ділянки вимогам містобудівної документації та призводить до можливих втрат надходжень до місцевого бюджету від плати за землю.

Діючим законодавством України визначено, що облік земель за кількістю та якістю земель і земельних угідь здійснюється у Державному земельному кадастрі. До повноважень сільських селищних, міських рад ведення обліку всіх земель не належить Тому, у міській раді відсутня повна і достовірна інформація про земельні ресурси, їхні кількісні та якісні показники, розподіл між землекористувачами.

За допомогою відкритих інтернет-ресурсів та відповідного сучасного програмного забезпечення для цифрової картографії та землеустрою «Digitals» здійснюється збір інформації щодо земель ново приєднаних громад, а саме: дані про наявність земельних ділянок у Державному земельному кадастрі (далі ДЗК), реєстрацію права власності або користування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (далі- ДРРП), їх площу, цільове призначення тощо. Аналіз отриманих даних стосовно колишньої Торської сільської ради виявив, що з усіх наявних у ДЗК 1481 земельних ділянок лише п’ята частина має реєстрацію права користування у ДРРП. Зазначене має ознаки  тіньового землевикористання. Тому, постає питання внесення сільгоспвиробниками та землевласниками до ДЗК та ДРРП інформації про землі, їх власника та користувача. Наразі триває обробка інформації щодо колишньої Кіндратівської сільської ради, під час якої виявлені факти використання 12 земельних ділянок без правовстановлюючих документів. Міською радою до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області систематично надається інформація про виявлені факти порушення земельного законодавства для вжиття передбачених законодавством заходів щодо притягнення до відповідальності винних осіб. Протягом першого півріччя 2021 року  було повідомлено про 3 такі факти на території Олексієво-Дружківка, 1 факт на території Райське, 2 факти у Софіївці, 6 фактів у Дружківці.

В рамках Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй розпочато роботи з розроблення Комплексного плану просторового розвитку, який є одночасно містобудівною та землевпорядною документацією. Цей документ буде містить відомості про сучасний стан земель громади та її перспективи.

2021 рік ознаменувався масштабними змінами  земельного законодавства. 08.07. 2021 року під час прес-конференції заступника міського голови Олега Полякова, активно обговорювалося питання земельної реформи. Крім того, на веб-сайтах Дружківської міської ради та Smart сity постійно розміщуються публікації з земельних питань, а також здійснюється участь у  прямих ефірах міського радіо «Дружківка».

Відділом економічного розвитку була проведена плідна робота із старостами, які надали інформацію щодо наявності суб’єктів господарювання агропромислового комплексу по приєднаним територіям. Ведеться постійна та активна співпраця з 41 господарством різних форм організаційно-правової діяльності. На території Дружківської територіальної громади діють 7 агроформувань на базі колективних сільськогосподарських підприємств та 34 фермерських господарства, в користуванні яких знаходяться 11 445,5 гектарів сільськогосподарських угідь, з яких 9754,4 гектарів посівної площі. Решта площі залишена під пари- 1691,1 гектар.

Значну частину посівної площі аграріями закладено під урожай озимої пшениці, ярового ячменя та соняшника. В структурі посівних площ 3368,4 гектарів займає озима пшениця, що складає 34,5% від загальної посівної площі, на озимий ячмінь- всього 18 гектарів, та відповідно 249 гектарів засаджено озимим горохом, що складає 2,6% від загальної посівної площі. Всього озимими культурами засаджено 3635,4 гектарів, що відповідно складає 37,2% від посівної площі. Під ярі зернові та зернобобові культури відведено 2953,8 гектар, що складає 30,3% від посівної площі, в тому числі ярового ячменя висаджено 2454,6 гектарів (25,2 % від посівної площі), овса всього 118 гектарів (1,2% від посівної площі), гороху 85,4 гектарів (0,9 % від посівної площі) та кукурудзи 295,8 гектарів(3,0% від посівної площі). На території Дружківської територіальної громади в структурі посівних площ соняшник складає 31,3 % від загальної посівної площі, що дорівнює 3052,2 гектарів. Решту площі займають кормові багаторічні трави- еспарцет та люцерна всього 108 гектарів, та однорічні трави- 5 гектарів, які складають від посівної площі 1,2 %.

Слід зазначити, що вся інформація є оперативною. Відповідно, до роз’яснень Головного управління статистики у Донецькій області- інформація у розрізі територіальних громад не передбачена планом державних статистичних спостережень затвердженим Кабінетом Міністрів України або окремими рішеннями Кабінету Міністрів України.

Протягом першого півріччя відбулись виїзні зустрічі керівництва міста з представниками аграрного сектору. Аграріям було надано інформаційний матеріал з питань земельних відносин та практичні поради щодо захисту від рейдерських посягань. Фермери та сільськогосподарські виробники під час спілкування висловлювали свої найболючіші  проблеми, серед яких, наприклад, внесення даних до Державного земельного кадастру, оформлення землі під пасовищем та лісозахисними смугами. Частина питань вже вирішена, інші, у зв’язку зі змінами законодавства, потребують часу  для опрацювання та тримаються на контролі.

Враховуючи вищенаведене та керуючись ст. 33 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні»

 

ВИРІШИВ:

 

  1. Інформацію начальника відділу земельних ресурсів виконавчого комітету Дружківської міської ради Сергія Петрусенка та начальника відділу економічного розвитку виконавчого комітету Дружківської міської ради Марини Коротун про організацію роботи з земельних відносин та агропромислового комплексу в Дружківській міській територіальній громаді прийняти до відому.
  2. Відділу економічного розвитку (Коротун) та відділу земельних ресурсів (Петрусенко) виконавчого комітету Дружківської міської ради сумісно зі старостами сільських, селищних населених пунктів Дружківської міської ради проводити роз’яснювальну роботу із мешканцями- власниками земельних ділянок сільськогосподарського призначення та сільгоспвиробниками щодо необхідності внесення інформації про власні та орендовані земельні ділянки до Державного земельного кадастру та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

                                                                                                                             Термін: постійно.

  1. Відділу архітектури та містобудування (Сівоплясова) вжити заходи щодо отримання містобудівної документації на населені пункти, приєднані до Дружківської територіальної громади.

                                                                                                                             Термін: до 31 грудня 2021 року.

  1. Відділу земельних ресурсів (Петрусенко):

4.1 звернутись до органів та установ, які наділені повноваженнями зберігання, актуалізації та розпорядження інформацію про земельні ресурси територіальної громади;

                                                                                                                             Термін: до  01 листопада 2021 року.

4.2. провести аналіз сформованості земельних ділянок під полезахисними лісовими смугами та польовими шляхами.

                                                                                                                             Термін: до  01 квітня 2022 року.

  1. Рекомендувати суб’єктам господарювання агропромислового комплексу надати до відділу економічного розвитку виконавчого комітету Дружківської міської ради пропозиції для розробки заходів Програми економічного і соціального розвитку Дружківської міської територіальної громади на 2022 рік.

                                                                                                                             Термін: до 15 вересня 2021 року

 

   6.Координаційне забезпечення щодо виконання цього рішення покласти на відділ земельних ресурсів виконавчого комітету Дружківської міської ради (Петрусенко).

   7.Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Олега Полякова.

 

 

Міський голова                                                                                                                             Володимир ГРИГОРЕНКО